Lajme

Ziadin Sela kryeson konferencën për shtyp!

  • 22.05.2017
Ziadin Sela kryeson konferencën për shtyp!

Të nderuar, Lëvizja për Reforma – PDSH ka kënaqësinë të Ju lajmërojë se të hënën (22.05.2017), në ora 13:00, në selinë qendrore të LR-PDSH-së në Tetovë, do të zhvillohet konferencë për shtyp e kryesuar nga kryetari ynë z.Ziadin Sela. Kjo do të jetë konferenca e tij e parë pas sulmit të 27 prillit, ku z.Sela si cak i huliganëve dhe forcave paramilitare ishte më i lënduari dhe më i dëmtuari. Ju mirëpresim! Departamenti për informim Aleanca për shqiptarët www.alean.ca

Lexo më shumë

Takim i Aleancës me Hojt Brajan Ji

  • 30.04.2017
Takim i Aleancës me Hojt Brajan Ji

KOMUNIKATË PËR MEDIA Sekretari Gjeneral i LR PDSH dr. Arben Taravari dhe deputeti i Aleancës për Shqiptarët dhe Kryetar i RDK prof. Vesel Mehmedi sot zhvilluan takim me zyrtarin e lartë të SHBA, Zëvendës –ndihmës Sekretarin Amerikan për Evropë dhe Azi z. Hojt Brajan Ji. Në këtë takim është biseduar për situatën politike në vend. Zyrtarët tanë informuan Zëvendës/ndihmës Sekretarin Amerikan z. Hojt Brajan Ji, edhe për ngjarjet trishtuese në Kuvendin e RM, si dhe për gjendjen shëndetësore të liderit të LR PDSH Z. Ziadin Sela, i cili për arsye shëndetësore...

Lexo më shumë

Ziadin Sela : Gjuha shqipe do të bëhet zyrtare do ose s`do Gruevski dhe gjithësecili që merr mandat!

  • 09.01.2017
Ziadin Sela : Gjuha shqipe do të bëhet zyrtare do ose s`do Gruevski dhe gjithësecili që merr mandat!

Ziadin Sela  në emisionin debativ Zig Zag të TV Art tha se Gruevski nuk meriton përkrahjen e partive politike shqiptare . Konform kushtetutës presidenti ka mandatuar një kryetar të një partie i cili ka marrë  një shumicë votash dhe të drejtën për të formuar qeveri. A do të krijoj apo jo qeveri brenda afatit kushtetues prej 20 ditëve koha do të tregoj . Realisht unë mendoj se ky njeri nuk meriton përkrahjen e partive politike shqiptare duke pasur parasysh fushatën elektorale që ka pasur zotëria në fjalë , partia e tij jo vetëm tash por edhe në zgjedhjet e kaluara fushatën ...

Lexo më shumë

SHËNDET DHE MBARËSI NË 2017

  • 31.12.2016
SHËNDET DHE MBARËSI NË 2017

Të dashur shqiptarë kudo që të jeni, të dashur miq, vendorë e ndërkombëtarë! Vitin që po e lëmë pas, do e mbajmë mend si viti i fillimit të shpresës dhe ndryshimit të madh. Aleanca për Shqiptarët lindi pikërisht në këtë vit, si nevoje dhe kërkesë e kohës. Subjektet tona, LR- PDSH, RDK, UNITETI dhe liderët e saj, shumë shpejt e kuptuan nevojën e bashkëpunimit, unifikimit dhe bashkëveprimit politik. Ne gjetëm gjuhën e përbashkët politike, ngase për një veprim të tillë na nxiti dëshira Juaj për të qenë bashkë, më të fortë dhe më të qëndrueshëm. Aleanca...

Lexo më shumë

BDI fillon manipulimet zgjedhore!

  • 09.12.2016
BDI fillon manipulimet zgjedhore!

Aleanca per shqiptaret, reagon ashper kunder fenomenit te dhenies se vertetimeve mjekesore ne spitalin e Gostivarit brenda dites se sotshme. Tendenca qe njerez te shendoshe, te keqperdorin vertetimet mjekesore per te votuar nje dite perpara, eshte nje sinjal i qarte se ky pushtet, tanime nisi keqperdorimin e institucioneve dhe pregaditet ler falsifikimin e zgjedhjeve parlamentare 2016. Apelojme deri tek institucionet nderkombetare qe te terhekin vemendjen ketij pushteti falsifikator qe te mundesohen te mbahen zgjedhje fer dhe demokratike. Kjo eshte rruga ne te cilen Maqedonia duhet te ece, perndryshe...

Lexo më shumë

Letër përkrahjeje për ALEANCEN PER SHQIPTARET nga Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane

  • 09.12.2016
Letër përkrahjeje për ALEANCEN PER SHQIPTARET nga Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane

Letër përkrahjeje për ALEANCEN PER SHQIPTARET nga Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane, e udhëhequr nga Kongresisti Joe DioGuardi: TUBIMI QENDROR I “ALEANCA PER SHQIPTARET” SHKUP, MAQEDONI 8 Dhjetor 2016 Z. Ibrahim KOLARI Kandidat për Deputet LR-PDSH, Diber Aleanca për Shiptaret I dashur mik, Në pamundësi që të jem sot krah-për-krah me ju (për shkaqe emergjente familjare!), po ju shpreh me shkrim përgezimet e mia për punën tuaj të palodhur për cështjen shqiptare në Maqedoni. Sot, Maqedonia gjendet në një udhëkryq të madh—të përcaktojë rrugën e së ardhmes...

Lexo më shumë

APEL PUBLIK: Aleanca për Shqiptarët apel rinisë Shqiptare!

  • 09.12.2016
APEL PUBLIK: Aleanca për Shqiptarët apel rinisë Shqiptare!

Të nderuar rinistë, Të nderuar Ju që votoni sivjet për herë të parë, Të gjithë e dimë ndjenjën pozitive kur i mbush 18 vjet. Është ky një moment shumë i veçantë. Është ky një moment kur secili nga Ju është ndjerë i pavarur. Gjithsecili nga Ju e din se nga ai moment, Ju keni të drejtën e vetëvendosjes, Ju e keni të drejtën e votës së shenjtë. Është një moment kur Ju duhet të jeni pjesë aktive e proceseve politike dhe pse jo edhe vetë partive politike. E drejta Juaj për herë të parë, është një moment që e përcakton pjekurinë tuaj politike. Tregon...

Lexo më shumë

Apel Publik: Të nderuar Shqiptarë thuani JO shitjes së votës

  • 09.12.2016
Apel Publik: Të nderuar Shqiptarë thuani JO shitjes së votës

Të dashur shqiptar, Të nderuar votues, Po afrohet momenti i kthesës së shumëpritur në politikë. Dita e zgjedhjeve kudo në botë paraqitet si ditë feste dhe gëzimi. Pikërisht se është dita e popullit dhe e sovranit që vendos. Është forca përcaktuese e popullit që vjen në shprehje në ditën e votimit. Është në dorën tuaj, në shpirtin tuaj, dhe në mirëqenien apo demoralizimin tuaj ekonomik dhe politik. I dashur votues, ndoshta edhe ti ke dëgjuar, se ka shumë të tillë që janë pasuruar mbi kurrizin tënd, mbi votën e dorës tuaj të sinqertë dhe të pastër...

Lexo më shumë

Shkupi i Aleancës për Shqiptarët

  • 08.12.2016
Shkupi i Aleancës për Shqiptarët

Shkupin dhe shqiptarët tani ka kush e mbron! Aleanca për Shqiptarët. Më nuk do të mund ti prek fëmijët tanë në autobusë, as ti përgjak ato. Nuk ka kush do i prek pronat e bizneseve të Shqiptarëve ne Gjorgje Petrov, nuk ka kush që mund ti prek shtëpitë e shqiptarëve në lagjen Nerez dhe Radishani. Mburoja e Shkupit dhe e shqiptarëve e ka emrin #Ndryshe - Aleanca për Shqiptarët!  

Lexo më shumë

Aleanca mbështetje masive në Tetovë

  • 07.12.2016
Aleanca mbështetje masive në Tetovë

Edhe përkundër të gjitha shpifjeve, shantazheve me objektin e shkollës së mesme medicinale në Tetovë, kanosjeve, kërcënimeve, dezinformimin e popullatës shqiptare për gjoja dështim të tubimit të Aleancës në Tetovë, Tetovarët, mbështetën Aleancën. Tetovarët mendojnë NDRYSHE! Tetovarët përkrahën bashkimin opozitar! Tetovarët si gjithmonë, përkrahën të mirën, progresin, ndryshimin dhe guximin. Nëpërmes fotove në vazhdim, shfaqim vetëm një pjesë të vogël të atmosferës në tubimin e Aleancës në Tetovë!

Lexo më shumë