Të fundit

Ziadin Sela zhvilloi takim të rëndësishëm me Ambasadorin e Italisë z. Ferdinando Feroci

  • 26.05.2017
Ziadin Sela zhvilloi takim të rëndësishëm me Ambasadorin e Italisë z. Ferdinando Feroci

Kryetari LR PDSH Ziadin Sela, zhvilloi takim të rëndësishëm me Ambasadorin e Italise z. Ferdinando Feroci Kryetari i LR PDSH, sapo ka përfunduar një takim të rëndësishëm me Ambasadorin e Italisë në Shkup Z Ferdinando Feroci më të cilin kanë biseduar për ngjarjet politike në Maqedoni me theks të vecantë për formimin e Qeverisë. Ziadin Sela e ka informuar Ambasadorin Feroci, edhe rolin e Aleancës për Shqiptarët në përpjekjet e vazhduesme për ta ndryshuar këtë qeverisje të deritanishme e cila kishte mbyll cdo perspektivë për qytetarët e Maqedonise. Ambasadori...

Lexo më shumë

Reagim ndaj lirimit të sulmuesve

  • 23.05.2017
Reagim ndaj lirimit të sulmuesve

Aleanca për Shqiptarët reagon ashpër kundër vendimit skandaloz të Gjykatës themelore të Shkupit me ç’rast sulmuesit e deputetëve të 27 prillit u dënuan me dënimin më të lehtë të mundshëm, dënim me kusht, për veprën penale pjesëmarrje në turme edhe pse të gjithë të akuzuarit e kishin pranuar fajin dhe veprën e kryer. Vendimi për ti lënë të lirë sulmuesit edhe një herë e vërteton faktin e pamohueshëm se pushteti gjyqësor, sikurse çdo pushtet tjetër në Maqedoni në të kaluarën është i kapur nga banda kriminele e udhëhequr nga disa zyrtarë të VMRO...

Lexo më shumë

Takim Sela, Taravari dhe Zaev

  • 22.05.2017
Takim Sela, Taravari dhe Zaev

Komunikatë për Media Sot në ambientet e selisë Qendrore të LR PDSH, Kryetari i LR PDSH-së Ziadin Sela së bashku me Sekretarin Gjeneral Arben Taravarin zhvilluan takim me Liderin e LSDM z. Zoran Zaev. Në këta takim u bisedua për formimin e Qeverisë së re reformatore, për modalitetet dhe principet e një bashkëqeverisje ndryshe, nga kjo e tanishmja duke ju dhënë përparësi prioriteteve të domosdoshme për ndryshime rrënjësore dhe pozitive të sistemit politik. U bisedua për funksionimin e shtetit të së drejtës, barazinë politiko-ekonomike , zhvillimin ekonomik-social...

Lexo më shumë

Ziadin Sela kryeson konferencën për shtyp!

  • 22.05.2017
Ziadin Sela kryeson konferencën për shtyp!

Të nderuar, Lëvizja për Reforma – PDSH ka kënaqësinë të Ju lajmërojë se të hënën (22.05.2017), në ora 13:00, në selinë qendrore të LR-PDSH-së në Tetovë, do të zhvillohet konferencë për shtyp e kryesuar nga kryetari ynë z.Ziadin Sela. Kjo do të jetë konferenca e tij e parë pas sulmit të 27 prillit, ku z.Sela si cak i huliganëve dhe forcave paramilitare ishte më i lënduari dhe më i dëmtuari. Ju mirëpresim! Departamenti për informim Aleanca për shqiptarët www.alean.ca

Lexo më shumë

Takim i Aleancës me Hojt Brajan Ji

  • 30.04.2017
Takim i Aleancës me Hojt Brajan Ji

KOMUNIKATË PËR MEDIA Sekretari Gjeneral i LR PDSH dr. Arben Taravari dhe deputeti i Aleancës për Shqiptarët dhe Kryetar i RDK prof. Vesel Mehmedi sot zhvilluan takim me zyrtarin e lartë të SHBA, Zëvendës –ndihmës Sekretarin Amerikan për Evropë dhe Azi z. Hojt Brajan Ji. Në këtë takim është biseduar për situatën politike në vend. Zyrtarët tanë informuan Zëvendës/ndihmës Sekretarin Amerikan z. Hojt Brajan Ji, edhe për ngjarjet trishtuese në Kuvendin e RM, si dhe për gjendjen shëndetësore të liderit të LR PDSH Z. Ziadin Sela, i cili për arsye shëndetësore...

Lexo më shumë

Komunikatë për media

  • 11.03.2017
Komunikatë për media

Është e rëndësishme që të zbatohet vullneti i shumicës së elektoratit, i cili në mënyrë të qartë u shpreh se është i interesuar për ndryshime rrënjësore dhe për një qasje të re në drejtim të barazisë së plotë, progresit shoqërorë dhe synimeve strategjike siç janë integrimi në BE dhe NATO. Sa i përket 15 parimeve prioritare që shpalosi LSDM, "Aleanca për shqiptarët" vlerëson se partitë politike shqiptare në Programin e zgjeruar qeveritar do të jenë vigjilente që të përfshijnë të gjitha pikat me interes të lartë kombëtar dhe qytetar. Departamenti...

Lexo më shumë

Reagim: Sulmi ndaj shtëpisë së Alfabetit, sulm qyqar ndaj gjuhës shqipe!

  • 07.03.2017
Reagim: Sulmi ndaj shtëpisë së Alfabetit, sulm qyqar ndaj gjuhës shqipe!

Sulmi ndaj Shtëpisë se Alfabetit është sulm qyqar ndaj gjuhës shqipe, ndaj kulturës, ndaj traditës dhe ndaj identitetit kombëtar shqiptar. Sulmi ndaj shtëpisë së alfabetit nuk është sulm i parë ndaj një institucioni kaq të rëndësishëm për një popull të tërë. Ky sulm paraqet mllefin e atyre të cilën në mungesë të fakteve dhe argumenteve, sulmojnë shtëpi me qëllim që të fusin vendin në krizë akoma më të thellë. Aleanca për Shqiptarët apelon deri tek institucionet kompetente që sa më parë të merren masa në mbrojtje të objektit, simbol i gjuhës...

Lexo më shumë

ALEANCA PËR SHQIPTARËT URON MËSUESIT DHE VETERANËT E ARSIMIT

  • 07.03.2017
ALEANCA PËR SHQIPTARËT URON MËSUESIT DHE VETERANËT E ARSIMIT

Të nderuar veteranë të arsimit dhe mësues të dashur, Dita e sotme është ditë e shenjtë për shkollën shqipe, është ditë e shenjtë për gjuhën tonë të lashtë sa vet njerëzimi, pa të cilën nuk do kishte dije e përparim. Të dashur veteran të arsimit de të dashur mësues, Aleanca për Shqiptarët ua uron këtë Festë, ndër më të ndriturat festa të historisë sonë, festë kjo që edhe sot e kësaj dite në Maqedoni nuk është e zyrtarizuar si festë shtetërore. Shkolla dhe arsimi shqip, është prioritet për Aleancën për Shqiptarët. Vetëm arsimi...

Lexo më shumë

Sulmi ndaj gazetarëve, vrasje e lirisë së fjalës!

  • 03.03.2017
Sulmi ndaj gazetarëve, vrasje e lirisë së fjalës!

Tentativat për të sulmuar mediat dhe gazetarët në një shtet që pretendon të integrohet në vlerat demokratike, është veprim arrogant i cili nuk i shërben mirëqenies dhe ndërtimit të vlerave evropiane. Aleanca për Shqiptarët dënon çdo akt dhune dhe çdo sulm, qoftë edhe verbal ndaj çdo qytetari dhe gazetari, e në këtë rast ndaj gazetarit Borjan Jovanovski. Aleanca për Shqiptarët u bën thirrje organeve kompetente shtetërore që rastin ta ndriçojnë sa më shpejtë dhe të mbrojnë qytetarët dhe gazetarët duke respektuar konventat ndërkombëtare për të drejtat...

Lexo më shumë

Larg duart nga nxënësit shqiptar!

  • 02.03.2017
Larg duart nga nxënësit shqiptar!

Aleanca për Shqiptarët reagon dhe dënon ashpër sulmin ndaj nxënësve shqiptar në Kumanovë me çrrastë gjatë mbrojtjes së nxënësve shqiptar ka pësuar lëndim arsimtari i tyre. Nëse në gjithë botën sporti paraqet ambasadorin e një kombi dhe se ata që merren me sport janë më të privilegjuarit e një vendi ndërsa në Maqedoni të merresh me sport çdo herë paraqet një rrezik dhe se sportistët shqiptar qofshin të rritur apo fëmijë çdo herë janë nën rrezikun e sulmeve nga huliganët . Aleanca për Shqiptarët i bën thirrje ministrisë së punëve...

Lexo më shumë